Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
Historie

                                    H I S T O R I E

Čínské císařovny prý péči o ně svěřovaly výhradně šlechticům.Živeni byli křepelčími prsíčky,žroločími ploutvemi a játry divokých sluk.Když,onemocněli,byli natírány mastí z leopardích tlap a napájeni zředěným práškem z nosorožích rohů.Nikdo z obyčejných smrtelníků je nesměl ani koutkem oka spatřit a nikdo jiný než císaři je nesměl vlastnit jinak byl potrestán smrtí. Psíci po smrti byli ukládáni do hrobek po bok svých někdejších panů.Není divu,že takové zbožňování se odrazilo na povaze pekinézů.

  Sun Chi of Greystone s Jeho veličenstvem Pratapem Singhem,maharádžou z Mabhy,ve 30.letech 20.stol.

Podle pravidel,sepsaných čínskou císařovnou vdovou Cch'-si,má mít pekinéz krátké zakřivené nohy,aby nechtěl chodit daleko,bohatý límec kolem krku jako svatozář důstojnosti a vybrané chuťové pohárky,aby mohl ocenit vybrané lahůdky.Císařovna kladla důraz na další vyjímečné kvality psíka - na tvrdošíjnost muly,blahosklonost šlechtice a rychlost hlemýždě.Pekinéz je ve skutečnosti roztomilý,ale sebevědomý a nezávislý pes,který podle čínské legendy vzešel ze spojení lva a opičky,takže je kombinací vznešenosti jednoho a půvabu druhé.A pekinézové žili v palácích a běhali na císařském dvoře.

                         Madam of Winwood a Little Joke of Winwood představují odchovy z doby kolem roku 1930.     

Nechť je lví pes malý,nechť ,u srst tvoří důstojný háf kolem krku,nechť jeho ocásek vytváří úchvatný chochol nad hřbetem.

Nechť má řernou tvář,nechť jsou jeho přední nohy huňaté,nechť jeho čelo rovné a nízké,nechť  má obočí jako císařský boxer v klidu.

Nechť má oči velké a zářicí,nechť jsou jeho uši nasazeny jako plachty válenčné džunky,nech´t má nos jako opičí bůh Indů.

Nechť má přední nohy zakřivené,aby nemohl odbíhat příliš daleko nebo opustit svůj císařský domov.

 Nechť má tělo útvářené jako lovící lev,vrhající se na svou kořist.Nechť má tlapky porostlé bohatou srstí,aby jeho kroky byly neslyšné,jeho vlající chochol nechť soutěží s oháňkou tibetského jaka při ochraně císařského lože před útoky lítajícího hmyzu.

Nechť je rozkošný,aby mohl skýtat potěšení svým skotačením,nechť je taktní,aby se neuvedl v nebezpečí,nechť je přátelský ve svém chování,aby mohl žít společně s jinými zvířaty,rybkami či ptáky,kteří nachází ochranu v císařském paláci.

A k jeho barvě: Nechť je jako lev zlatě pískový,aby se mohl nosit v rukávu žlutého šatu,nebo a´t má barvu červeného medvěda,černého medvěda či bílého medvědanebo ať je pruhovaný jako drak.Tak se ke každému císařskému šatu může hodit nějaký pes.

Nechť je uctíván jako jeho předkové a jeho pozůstatky nech´t jsou uloženy na psím hřbitově v Zakázaném městě za novoluní.Nechť se vždy nese důstojně ,nechť se neustále učí kousat cízí ďábly.

Nechť půvabně mlsá svou potravu,aby byl všude poznán jako císařský pes pro svou vybíravost.

Žraločí ploutve  a játra kolih a prsíčka křepelek nechť jsou jeho potravou.

A k pití ať dostává čaj z jarních pupenů křovin,které roustou v provincii Hankou,nebo mléko antilop,které se pasou v císařském parku.

Nechť se šetří jeho nezávislost a sebevědomí a ve dnech onemocnění nechť je ošetřován vyčištěným  tukem z nohou posvátného levharta a nechť se mu dává pít z vaječných skořápek drozdů plných šťávy vanilkového jablka,v němž jsou rozpuštěny tři špetky rozdrceného nosorožčího rohu a přikládají se mu barevné pijavky.Tak ať to zůstane,ale pokud zemře,pamatuj,že i tvé úmění je smtelné!

Tak si pamatujte pekinéz není ledakají pes,pekinéz je ,,pan pes ".       

Šampiona Ko Tzu of Burderop,nar.1910,odchovala jeho majitelka E.Calleyová.Získal 20 certifikátů vítězů před první světovou válkou,kdy na čas odpadly psí výstavy v Evropě.

  

  

TOPlist
Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek